Dansk Arbejder Idrætsforbund

DAI Logo Rød

IFS landsudvalg vil styrke fællesskabet på tværs af DAI

Årets første møde i IFS-landsudvalget sætter fokus på fællesskab og samarbejde på tværs af regioner og foreninger i Dansk Arbejder Idrætsforbund.

”Det lover godt for det brede fællesskab i Dansk Arbejder Idrætsforbund, at vi kan have et udvalg i Idræt for Sindet, der er til stede i hele landet,” siger Mogens Damgaard.

Han er formand for IFS-landsudvalg, der for nylig mødtes til årets første møde for at vende det kommende års tiltag for landsudvalget virke.

Udvalget er repræsenteret i alle fem DAI-regioner; Hovedstaden, Midtjylland, Nordjylland, Syddanmark og Sjælland. Ønsket er at styrke fællesskabet mellem Idræt for Sindet-foreninger, DAI-regioner og regionens ordinære idrætsforeninger.

Landsudvalget kan bidrage med viden og erfaringer og dermed skabe en god forståelse for IFS-foreningernes potentiale i DAI-regionerne.

“I udvalget ønsker vi at medvirke til at alle kommer ind i kampen og tager ansvar for at psykisk sårbare også er med i det regionale fællesskab,” siger Mogens Damgaard.

Initiativ med vokseværk

’Idræt for Sindet’ har for tiden vokseværk – senest med ansættelsen af den første udviklingschef nogensinde og nu også med to nye samarbejdskommuner, Viborg og Ringkjøbing-Skjern kommune, der slutter sig til kredsen indenfor de kommende måneder.

Det betyder, at 43 kommuner i Danmark har en IFS-forening for og med psykisk sårbare. Yderligere 10 kommuner har et tilbud uden foreningsdannelse i et samarbejde med DAI-Idræt for Sindet.

”Det sætter en tydelig og tyk streg under den betydning IFS-indsatsen har – eller mere præcist: Idræt for Sindet slår rekorder i fællesskaber for psykisk sårbare i Danmark,” siger Mogens Damgaard.

Idræt for Sindet har eksisteret siden 1996, mens landsudvalget så dagens lys i 2020.

Medlemmerne i landsudvalget består i dag af Johannes Baggesen, Region Nordjylland – Helle Holtegaard Clausen, Region Sjælland – Lisbeth Holmgaard, Region Hovedstaden – Mogens Damgaard, forbundsledelsen – Ole Wolff, Region Syddanmark samt Anita Oehlerich, Region Midtjylland. Lidt tekst, billede og opfølgning på IFS-Landsudvalget.