Dansk Arbejder Idrætsforbund

DAI Logo Rød

Får alle ind i kampen

Mathias blev olympisk ambassadør

153 unge og sportsglade mennesker fra 95 lande var i første halvdel af juni samlet i Grækenland, hvor de deltog i International Olympic Academy (IOA).

IOA arbejder for at udbrede de olympiske idealer gennem dialog, uddannelse og internationalt samarbejde.

Der var to danskere med, og en af dem var Mathias Holm Linnet, der var udpeget af Dansk Arbejder Idrætsforbund og desuden er forperson i Roundnet Danmark.

Akademiet ligger ved Olympia, hvor de første olympiske lege blev afholdt for 2800 år siden. Ruinerne af templerne og løbebanerne lå blot en kilometer væk. 

Mathias Holm Linnet nød i store træk opholdet i Grækenland. Især samværet med andre unge sportsinteresserede havde stor værdi.

“Hvis man vil inspireres af unge mennesker, så er man kommet til det rette sted. Det er folk, der er engagerede og brænder for sagen,” fortæller han.

Der var et tætpakket program i de 14 dage. Om formiddagen var der undervisning med professorer fra hele verden, hvor fokus var på de olympiske værdier såsom respekt, fair play og venskab. Derefter var der idrætsaktiviteter, socialt samvær og gruppearbejde.

Der var mange mindre sportsgrene med, og Mathias fik mulighed for at demonstrere roundnet for de andre deltagere.

“De andre var meget nysgerrige på min sportsgren. Det hjalp, at jeg havde taget fem roundnet-sæt med, så vi kunne træne, og jeg kunne lave en workshop,” fortæller han.

Det sportslige niveau var højt blandt de godt 150 deltagere. Blandt andet var der omkring ti, der havde vundet olympiske medaljer. 

Hjemme fra Grækenland har Mathias haft tid til at reflektere over turen.

“Jeg kunne mærke, at jeg brænder for mere end bare at være atlet. Jeg kan godt lide det internationale arbejde. Sportsligt og socialt gik det godt, men jeg fik ikke så meget ud af det fagligt. Jeg havde i hvert fald håbet at få mere ud af det,” siger han.

Her er det især undervisningen, han ikke var begejstret for.

“Det var mange gamle professorer, der stod og læste op fra deres laptop. Det ville have været bedre, hvis vi havde fået ti sider at læse, for at sikre, at alle var på det samme faglige niveau, og så derefter havde arbejdet lidt mere praktisk,” vurderer han, der da også tog en snak med dekanen en dag, for at give ham lidt “feedback”.

Men nu er han tilbage i Danmark og har travlt med arbejdet i Roundnet Danmark og for DAI. Og så har han fået endnu en titel.

“Jeg er blevet Young Olympic Ambassador. Det er en sjov ting at kunne sige,” fortæller Mathias Holm Linnet med et smil.

Læs mere om International Olympic Academy.